Teatrul Sica Alexandrescu

Telefon: +40 268412969

Newsflash


3 – 10 decembrie 2016, Brasov
Organizator: Teatrul ”Sică Alexandrescu” Brașov

Program Festival:

3 decembrie / Sala Mare / ora 19


TEATRUL NATIONAL "Radu Stanca" SIBIU
“Orb de mina” de Csaba Székely


Regia: Bogdan Sărătean / Scenografia: Mihai Păcurar
Distribuție: Mihai Coman, Emöke Boldizsár/ Codruța Vasiu, Iulia Popa, Pali Vecsei, Cristian Stanca

4 decembrie / Sala Mare / ora 19


TEATRUL METROPOLIS BUCURESTI
“Domnul Ibrahim și florile din Coran” de Eric-Emmanuel Schmitt


Regie: Chris Simion / Scenografie: Maria Miu
Distribuție: Marian Râlea, Vlad Logigan, Claudiu Bleonţ, Lia Bugnar, Magda Catone, Amelia Ursu

5 decembrie/ Ora 16/ Sala Studio 

spectacol în afara concursului


TEATRUL ”SICĂ ALEXANDRESCU” BRAȘOV
”Fluturii sunt liberi” de Leonard Gershe


Regia: Ion Mircioagă
Distribuția: Vlad Pavel, Simona Pop, Bianca Zurovski, Bogdan Nechifor


5 decembrie / Sala Mare / ora 19


TEATRUL NOTTARA BUCURESTI
“Trei nopți cu Madox”de Matei Vișniec


Regia: Mihai Lungeanu / Muzica: Pedro Negrescu / Scenografia: Luana Drăgoiescu / Asistenţa de scenografie: Gabriela Bădină
Distribuția: Alexandru Jitea, Ion Grosu, Paul Chiribuță, Victoria Cociaş, Ion Haiduc
Si studentii UNATC Iulian Burciu,Lucian Bârsan,Iulian Cuza,Veliko Velikov

6 decembrie / Sala Mare / ora 19


ARCUB BUCURESTI
“Barajul” de Conor McPherson, traducerea Andreea Vulpe


Regia: Andreea Vulpe /Scenografia: Daniel Titza
Distributia: Marian Râlea, Alexandru Voicu, Gabi Costin, Romeo Pop, Simona Pop

7 decembrie / Sala Mare / ora 19


TEATRU MIC BUCURESTI
“Vania și Sonia și Mașa și Spike”de Christopher Durang, traducerea Ionuţ Grama


Regia: Horia Suru / Scenografia: Maria Miu
Muzica originală: Marian Cîtu / Light design: Iulian Bălţătescu / Asistent scenografie: Diana Sav
Distribuția:Gheorghe Visu, Liliana Pană, Mihaela Rădescu, Ștefan Lupu, Ana Bianca Popescu, Andreea Grămoșteanu

8 decembrie / Sala Mare / ora 19


TEATRUL ANDREI MURESANU SFANTU GHEORGHE
“Trei rupturi” de Remi de Vos


Regia Radu Afrim / Muzica originala : Luiza Zan
Distributia: Claudia Ardelean, Alexandrina Ioana Costea, Sebastian Marina, Elena Popa, Bogdan Nechifor, Daniel Rizea, Matei Popa

9 decembrie / / Sala Mare / ora 19


TEATRUL EVREIESC DE STAT BUCURESTI
“Varșovia: Ghid Turistic” Autor: Hillel Mitelpunkt


Regia: Eugen Gyemant / Scenografia: Sabina Veșteman și Bianca Veșteman
Light Design: Alexandru Macrinici și Alexandru Mihăilă / Asistență regie: Alice Gyemant-Selin
Distributie: Maia Morgenstern, Claudiu Istodor, Natalie Ester, Rudi Rosenfeld,Viorica Bantaș

10 decembrie / Sala Mare / ora 19


TEATRUL NATIONAL “Mihai Eminescu” CHISINAU
“Casa De Pe Graniță”de Slawomir Mrozek


Regie şi adaptare - Agnieszka Korytkowska-Mazur
Selectie muzicală și mișcare scenică: Maciej Zakliczyński
Decor și lumini: Paweł Dobrzycki
Costume: Paweł Dobrzycki, Lucia Covali
Durata spectacolului: 1h 20min fara pauza