Simona Pop

Simona Ada POP

Data nașterii: 06.05.1988
Locul nașterii: București, România
Stare civilă: necăsătorită
EDUCAŢIE:
martie 2017 – prezent actriţă angajată (gradul II) a Teatrul Municipal „L.S. Bulandra”
octombrie 2014 – prezent Actriţă angajată (gradul II) a Teatrului „Sică Alexandrescu”,
Braşov (TSA)
1 aprilie – 30 septembrie 2015 Curs specializare „Politică externă şi diplomaţie”, Institutul
Diplomatic Român (IDR)
Iunie 2014 – prezent Detaşat Institutul Cultural Român (ICR) în funcţia Expert gradul IA
în cadrul Direcţiei Relaţii Internaţionale, Compartimentul EUNIC (European Union National
Institutes for Culture)
2013-2015 Master Centrul de Excelenṭă în Studiul Imagini (CESI) „Spectacol, Multimedia,
Societate”
februarie 2014 – iunie 2014 Detaşat Institutul Cultural Român (ICR) în funcţia Expert
gradul I în cadrul Direcţiei Relaţii Internaţionale, Serviciul Parteneriate Internaţionale

2010-2012 Master UNATC „I.L.Caragiale”, Facultatea de Teatru, specializarea Artele
Spectacolului (Actorie), prof.univ.dr. Gelu Colceag, prof.univ. dr. Tania Filip
2007-2010 Licenṭa UNATC „I.L.Caragiale”, Facultatea de Teatru, specializarea Artele
Spectacolului (Actorie), prof.univ.dr.Ion Cojar, prof.univ.dr. Adrian Titieni
2007-2009 Beneficiara unei burse de studiu UNATC „I.L.Caragiale” pentru performanṭe
școlare
2007 Absolventă Colegiului Naţional „Mihai Viteazul”, București, secṭia Matematică-
Informatică
Absolventă Scoala de Artă Bucuresti, secṭia Arta Actorului, prof. Petronela Tegu
2006 Absolventă „Studio M”, secṭia balet clasic, ONB, prof. coreg. Magdalena Rovinescu
2003 Absolventă Şcoala Generală nr.56, „José Marti”, profil intensiv engleză
Absolventă Şcoala de Muzică si Arte Plastice, nr.3, București, secṭia violoncel,
secundar pian
EXPERIENŢA ARTISTICĂ
15 – 30 iulie 2017 „Second International Summer Workshop on Ancient Drama” Delphi,
Grecia, workshop organizat de Des Union Theatres de L’Europe (U.T.E), National
Theatre of Greece, European Cultural Center in Delphi, condus de Stathis Livathinos
(regizor), Michail Marmarinos (regizor), Andrea Schmidt-Futerer (scenograf), Dmitry
Trubotchkin (teatrolog)
„Secretul doctorului Honigberger”, rol: Smaranda, regie: Dragoş Galgoţiu, Teatrul
Metropolis
„Coriolanus” de William Shakespere (în repetiţie), rol: Virgilia, regie: Alexandru Darie,
Teatrul Municipal „L.S.Bulandra”
„Într-o seară de Mai” de Ilinca Bernea (în repetiţie), rol: Julia Avery, regie: Liviu Lucaci,
ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti
2016 „Fluturii sunt liberi” de Connor McPherson, rol: Jill Tanner, regie: Ion Mircioagă,
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov
„Barajul” de Connor McPherson, rol: Valerie, regie: Andreea Vulpe, ARCUB – Centrul
Cultural al Municipiului Bucureşti
3
2015 „Dancer in the dark” de Patrick Ellsworth dupa filmul lui Lars von Trier, rol: Linda,
regie: Vlad Massaci, Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov
„6,9 pe scara Richter”, rol. Balerina, producţie Mobra Film, regie: Nae Caranfil
Workshop ATIS Stars Seminar, Institutul Grotowski Wroclaw, Brzezinka, forest
location, condus de prof. Grzegorz Ziólkowski, Maciej Zakrzewski, Maria Bohdziewicz şi
Roberta Secchi (profesor invitat, Teatro La Madrugada, Milano, Italia)
„Car(o)usel” după piesa „Liliom” de Ferenc Molnar şi filmul lui Fritz Lang, rol: Nepoata,
regie: Andrei Șerban, Teatrul Municipal „L.S.Bulandra”
„Jocul Dragostei şi al Întâmplării” de Marivaux, rol: Lisette, regie: Liviu Lucaci, Teatrul
„Sică Alexandrescu” Braşov
2014 „West Side Story” de Leonard Bernstein, rol: Velma, regie: Răzvan Mazilu,
Teatrul Odeon, producţie a Festivalului Naţional de Teatru 2014
„Omul cel bun din Seciuan” de Bertolt Brecht, rol: Fratele, regie: Andrei Şerban, Teatrul
Municipal „L.S.Bulandra”
„The 24 Hour Play”, rol: Delfina , regie: Andreea Vulpe, Teatrul Mignon, Festivalul
Naţional de Teatru Independent 2014
„Inside”, colaborare artistică internaţională, coproducţie PopUp Theatrics & Doctor’s Studio,
regie: Ana Margineanu, Radu Apostol, Tamilla Woodard, Muzeul Ţăranului Român
2013 „La Grande Magia” de Eduardo de Filippo, rol: Amelia Taddei, regie: Elie Malka,
Teatrul Municipal „L.S.Bulandra”
„Closer to the Moon’’, rol TV Host, producţie Mandragora Movies, regie: Nae Caranfil
Atelier de Coreosofie „Vânt, Volume, Vectori”, Gigi Căciuleanu, FNT, 2013
Workshop „Jocul cu Masca”, Duccio Bellugi Vannuccini, Théâtre du Soleil, FITS 2013
2012 „Setea” dupa Setea Muntelui de Sare de Marin Sorescu, rol absolvenţă Matca (Irina),
regia Kedves Emöke (Master II, Regie Teatru)
Titlul lucrării de dizertaţie: „Perspective de abordare ale imaginarului poetic”
„Lautrec la Bordel”, după dramatizarea lui Mario Moretti, rol: Jane Avril, regie: Horaṭiu
Mălăele, Teatrul Tineretului Metropolis
Participantă Workshop Odin Week Festival 2012, Eugenio Barba, Holstebro, Danemarca
4
Academia de Vară Masterclass Michael Cehov, Ragnar Freidank, Teatrul Fără Frontiere
2011 „Autobahn” de Neil LaBute, rol Girl, regie: Mihai Brătilă, Teatrul de Comedie
Colaborare voice-over-uri pentru producţii desene animate Disney Channel, Ager Film
Workshop Contact Improvisation, Alexandra Schoshnikova, Sergei Golovnya, CNDB
Participant program Cultural ID – asociaṭia studenṭească Voluntari Pentru Idei (VIP)
2010, 2012 Workshop de Excelenṭa „Gheorghe Dinica – În Căutarea Teatrului
Existential” Burghausen, Germania, Athanor Akademie für Darstellende Kunst, sponsor –
ICR București
Prof. Dr. David Esrig, Prof. Yves Marc (Paris, Théâtre du Mouvement), Prof. Water
Anihhofer (Salzburg), Prof. Rainer Dobernig (Viena), Prof. Ilse Lauer (München), Prof. Ada
Milea (București)
„Premiu pentru cel mai bun rol secundar”, rolul Sam, piesa „Niște Fete” de Neil LaBute,
Gala Absolvenṭilor 2010, acordat de juriul UNATC „I.L.Caragiale”
„Niște Fete” de Neil LaBute (proiect licenṭa), coordonatori: prof.univ.dr. Mircea
Gheorghiu, prof.asist.univ. Mihai Bratila
Workshop Art Therapy – condus de Richard Forestier (proiect susṭinut de Opera Primă)
Workshop Scenaristică „First Drift”- condus de Ana Agopian (scenarist film și TV),
Oana Răsuceanu (scenarist film), Iulia Rugină (regizor film).
Workshop Training Vocal – Linklater Tecnique („Teatrul Făra Frontiere”) – condus de
Marsha Cox, U.S.A – Germany
Member AIESEC – International Platform Leadership
Participantă ContemporanIS, Festivalul Studenṭesc de Teatru Iași cu piesa „Niste Fete”
2009 Workshop – Physical Theatre Laboratory, IUGTE, Bovec, Slovenia, Serghei
Ostrenko
Workshop – The Acting Corps ,The Actors’ Boot Camp Program, North Hollywood,
California, U.S.A, Eugen Buica (actor, regizor), Corey Sorenson (actor), Benjamin Mathes
(actor)
Colaborare Pictorial “Istoria Costumului”, UNarte, București, prof.dr. Adina Nanu
5
Stagiu de perfecṭionare în tehnică vocală, impostaṭie, canto, prof. Crina Mardare (Sfinx
Experience, fondator “Bluesound”)
Participantă Festivalul Naṭional de Teatru (FNT) 2008 la conferinṭele susṭinute de: Robert
Wilson („ViewPoints Technique”), David Esrig, Lev Dodin („Endless Travel”), Kama
Ginkas („The Provocative Theatre”), Alvis Hermanis („New Theatratical Realities”)
2007 Participantă cursuri complementare „Instrumentele Actorului” prof.univ.dr.Sanda Manu
(Universitatea Hyperion) si prof.asist.univ.Valeria Sitaru (UNATC)
2004 Studenta fundaṭiei culturale “Sigma Art”- director onorific-actor: Marcel Iureş
2003 Multiple apariṭii publice la Postul Naṭional de Televiziune (TVR 1) în emisiunea
concurs “Bravo Bravissimo”, semifinalistă la sectiunea dans, apoi gazda show-lui TV
“Bravissimo Gala”
1998-2003 Participantă Curs de Teatru pentru Copii, Teatrul “Ion Creangă”, condus de Ion
Arcudeanu, Marioara Sterian,Cornelia Pavlovici
1998-2000 Membră a Corului de Copii, Opera Naţionala din București (ONB) cu participări
în spectacole: “Faust”, “Carmina Burana”
EXPERIENŢA ÎN DEZVOLTAREA DE PROGRAME CULTURALE
(sumar portofoliu proiecte pentru anii 2014-2015)
Printre proiectele gestionate şi implementate în calitate de Expert în cadrul Direcţiei Relaţii
Internaţionale (DRI) din Institutul Cultural Român se numără:
2014 – Serviciul Parteneriate Internaţionale (SPI)
Participarea spectacolului de teatru-dans Zic Zac de Andrea Gaviliu la Bursa Elveţiană de
Spectacole din Thun, Elveţia, 11-13 aprilie 2014
Participarea coregrafului Mihai Mihailcea la Sofia, Bulgaria, cu spectacolul de dans Realia
(Bucureşti/Beirut) la „Festivalul Internaţional de Dans Contemporan din Sofia”, 7-13
aprilie 2014
Desfăşurarea concertelor de muzica de cameră „SoNoRo Arezzo”, ediția a IV-a, la Teatrele
Vasariano/ Cortona din Arezzo, precum şi Villa Maggi şi Catedrala „San Antonio” din
Sansepolcro, Italia, 2 -7 iunie 2014
Participarea artistei Alexandra Pirici la Bienala de Artă Contemporană „Manifesta 10” cu o
serie de intervenţii coregrafice, Muzeul Hermitage, Sankt Petersburg, Rusia, 24 iunie – 7
iulie 2014
Participarea trupei Mandinga la „Nort Sea Jazz”, Rotterdam, Olanda, 7-12 iulie 2014
6
Prezenţa artistului vizual Cristiana Russu la „Simpozionul Internaţional de Ceramică” din
Innsbruck, Austria, 13-27 iulie 2014
Participarea României la Ȋn calitate de expert al ICR, coordonator al evenimentelui, România
la cea de-a 14-a ediție a”Expoziției Internaționale de Arhitectură – La Biennale di Venezia”,
proiectul iniţiat de IRCCU Veneţia, 25 martie – 23 noiembrie 2014
Participare studenţilor din cadrul UNATC „I.L.Caragiale” la Arizona State University (ASU)
cu piesele Cântăreața Cheală şi Scaunele, Phoenix, Arizona, USA, 1-18 noiembrie 2014
2015 – Serviciul Parteneriate Internaţionale (SPI)
Participarea producătorului Irina Malcea şi a regizorului Alex Brendea cu lung-metrajul
documentar Profu’/Teach în cadrul „Festivalului Internațional de Film Documentar dei
Popoli” la categoria Doc at Work Pitching Forum, 27 noiembrie – 4 decembrie 2015,
Florenţa, Italia.
Participarea scurt-metrajului de ficţiune Black Friday în cadrul „Festivalului Internaţional
de Filme de Debut”, în programul de selecţie şi competiţie Student Film Beginning, 27
noiembrie – 1 decembrie 2015, Sankt Petersburg, Rusia.
Participare lung-metrajului horror Be my Cat: A Film for Anne în cadrul „A Night of Horror
International Film Festival”, 26 noiembrie – 6 decembrie 2015, Sydeny, Australia.
Participarea expoziţiei fotografice Interludii a artistului Cornel Brad în cadrul ICR Berlin în
perioada 2 decembrie – 31 decembrie 2015 la Berlin, Germania şi la ICR Viena în perioada
16 decembrie 2015 – 30 ianuarie 2016.
2014 – Compartimentul EUNIC
Participarea artistei Ileana Surducan, autoare de nuvelă şi roman grafic în cadrul Graphic
Novel Day eveniment în cadrul „Festivalului Internațional de Literatură de la Berlin”,
Institutul Francez din Berlin, septembrie 2014
Participarea românească la „Cafeneaua limbilor straine” ce a avut loc în cadrul „Zilei
Europene a Limbilor” la Europahauset, Stockholm, Suedia, septembrie 2014
Participare românească la „EUNIC Bunt Gemicht” de la Institutul Cultural Bulgar din
Berlin, Germania, 17 octombrie 2014
Promovarea filmului românesc la „EuroFilm Club Bratislava” de la Cinematograful
Lumière, Bratislava, Slovacia, 21 octombrie 2014
Participarea istoricului Henrik Berggen la prelegerile despre implicaţiile contemporane ale
Primului Război Mondial, Cinemateca din Stockholm, Suedia, septembrie 2014
Expoziţiei de arhitectură „Brâncoveanu – Treasures in Romanian and European
Patrimony”, proiectul organizat de ICRNY cu ocazia tricentenarului morţii lui Constantin
Brâncoveanu, la New York School of Interior Design (NYSID), 2-8 octombre 2014
Participare a 5 designeri români la „EUNIC Fashion and Design Week-end”, Central
cultural De Markten, Bruxelles, Belgia, 24-26 octombrie 2014
Participarea artistei Ioana Calen, co-fondatorul primului laborator de artă şi tehnologie din
România Modulab în cadrul conferinţei internaţionale „Thinking in Visual
Communication”, Varşovia, Polonia, 11-18 decembrie 2014
7
2015 – Compartimentul EUNIC
Participarea istoricului Adrian Cioflâncă şi a Dianei Medan, reprezentantă a Comunităţii
evereieşti în România la conferinţele organizate la Muzeul de Istorie a Evreilor Polonezi
(POLIN) din Varşovia, Polonia, iunie 2015
Participarea românească, în cadrul „Festivalului de arhitectură şi alternative urbane Make
City”, 11-28 iunie 2015
Participarea românească la „Târgul de Carte de la Göteborg” în contextul colaborării cu
membrii clusterului EUNIC Stockholm, Suedia, 24-27 septembrie 2015
Participarea Cristinei Godun, lector dr. la Departamentul de Filologie Rusă şi Slavă al
Universităţii din Bucureşti, Catedra de Limbi Slave, Secţia de Limbă Polonă şi a şi a
cadrului didactic Józef Palankiewicz la celebrarea „Zilei Europene a Limbilor”, eveniment
anual organizat de EUNIC Varşovia în colaborare cu Reprezentanţa Comisiei Europene în
Polonia, Departamentul de Educaţie al Primăriei Varşoviei, Universitatea din Varşovia şi
Fundaţia pentru Dezvoltarea Sistemului de Educaţie, 21-30 septembrie 2015.
Participarea traducătorilor Kazimierz Jurczak şi Tomasz Klimkowski, a lingvistului şi
specialistui în studii romanice, traducător, eseist, expert în culturile şi religiile Estului,
Ireneusz Kania la „Ziua Internaţională a Traducătorului” 30 septembrie, Centrul de Artă
Contemporană „Zamek Ujazdowski” din Varşovia; 15 octombrie, Casa Bretonă din Poznan;
30 octombrie, Institutul Cărţii din Cracovia.
2016 – Compartimentul EUNIC
Participarea la campania de anvergură, realizată sub egida EUNIC, „Metropoezia”, în
cafenele literare din Varşovia, Polonia, 1-31 martie 2016
Participarea Ansamblului Flauto Dolce şi a poetului Adrian Popescu în cadrul „Zilei
Mondiale a Poeziei”, Accademia di Romania, Roma, Italia
Prezenţa regizorului Căălin Mitulescu la “Festivalul Filmului European” de la Amsterdam,
Olanda, iunie 2016
Participarea românească la „Festivalul European de Animaţie – REX” din Stockholm,
Suedia, octombrie 2016
Participarea scriitoarei Denisa Comănescu la „European Literary Walking” din Atena,
Grecia, 17 septembrie 2016
Participare românească la „Intercity Theatre Festival Teatro della Limonaia”, Sesto
Fiorentino, Florenţa, Italia, octombrie 2016
2017 – Participarea regizorului Bogdan George Apetri cu lung-metrajul Periferic în cadrul
„Festivalului Fillmului Străin” de la Cinematograful Les Trois Luxembourg din Paris, Franţa,
martie 2017 (în lucru)
Concerul organistului Steffen Markus Schlandt la Basilica din Mafra din cadrul Palácio
Nacional de Mafra, Lisabona, Portugalia cu ocazia “Zilei Europei”, mai 2017 (în lucru)
8
TURNEE NAŢIONALE/ INTERNAŢIONALE
2016 – În calitate de actriţă din distribuţia spectacolului „Omul cel bun din Seciuan” am
participat la „Festivalul Internaţional de Teatru Clasic de de la Arad” – FIDCA 2016 şi
Interfereţe 2016 de la Teatrul Maghiar de Stat din Cluj-Napoca.
În calitate de actriţă din distribuţia spectacolului „Fluturii sunt liberi” şi „Barajul”, producţie
ARCUB, am participat la cea de-a XXVII-a ediţie a „Festivalul de Damaturgie
Contemporană” din Braşov.
2015 – Ȋn calitate de expert al ICR, coordonator al evenimentelui: „Participarea românească
la danceWEB” desfăşurat în paralel cu festivalul de dans contemporan ImpulsTanz –
Vienna International Dance Festival 2015 am luat parte la deschiderea evenimentului.
2014 – Ȋn calitate de expert al ICR, coordonator al evenimentelui: „România la cea de-a 14-a
ediție a Expoziției Internaționale de Arhitectură – La Biennale di Venezia” am luat parte
la deschiderea evenimentului
2008 – Împreuna cu teatrul de Comedie București am participat la cea de-a 62-a ediţie a
Festivalului de Teatru de la Avignon (FRA) cu spectacolul “Revizorul”, selectat in secţiunea
“Off”
Împreuna cu compania de balet „Studio M” am participat la o serie de manifestări
internaţionale precum:
2009 – Haiger (NED) cu compania “Ballettschule Ivanisi” ediţia aniversara nr.15,
Ballettmosaik
2006, 2007, 2008 – Legnago (ITA), Teatro Salieri, spectacolele “Slow Motion” și
“Ricordando Notre Dame de Paris, “I Gran Gala della Danza Internationale” (nov. 2008) în
colaborare cu “CSD Art Dance School”, condusă de Medy Andruchovici, Giordano
Borghesani si cu participarea școlilor din Mantova, Brescia, Verona, Legnago, Cerea,
Villafranca si Milano
2002, 2007 – Neuchâtel (SUI), Théâtre du Pommier, “La semaine du Théâtre” organizată de
Centre Culturel Neuchateloise, schimb de experienţa cu școala de balet “Zully Salas”

Posesor Diploma D.E.L.E –Intermedio (Diploma de Español como Lengua Extranjera)
Membru UNITER cu drepturi depline în baza legitimaţiei 536/17.11.2014
Permis de Conducere – cat. B
Certificat instructor sportiv autorizat, specializarea aerobic/fitness – Federatia Romana
Sportul pentru Toti
Instructor sportiv aerobic PortDeBras, Julio Papi, Fitness Scandinavia
Program curs specializare Evopilates, Şcoala de Pilates Marga Bălan
Tango Argentinian – nivel intermediar, Şcoala Tangotangent

Imagini din spectacole

© Copyright - Teatrul Sică Alexandrescu