Ediţia a XXVIII-a 10 – 19 noiembre 2017

Vineri, 10 noiembrie 2017 sala Mare, ora 19:00

KARAMAZOVII

adaptare dupa F.M. Dostoievski

Teatrul „Mic”, Bucuresti, Romania

Sâmbătă, 11 noiembrie 2017 sala Mare, ora 19:00

IN OCHII TAI FERMECATORI

dramatizare dupa Gib Mihaescu

Teatrul „Mihai Eminescu”, Chisinau, Republica Moldova

Duminică, 12 noiembrie 2017 sala Mare, ora 19:30

CRACIUN LA PALAT

de Pascal Bruckner

Teatrul „Grivita 53”, Bucuresti, Romania

Luni, 13 noiembrie 2017 sala Mare, ora 19:00

BAIATUL DIN BROOKLIN

de Donald Marguiles

Teatrul Evreiesc de Stat, Bucuresti, Romania

Marţi, 14 noiembrie 2017 sala Mare, ora 19:00

WHAT SHALL WE DO WITH THE CELLO

dupa piesa SI CU VIOLONCELUL CE FACEM de Matei Visniec

Atelier Theater Studio, Edenbridge, Marea Britanie

Miercuri, 15 noiembrie 2017 sala Mare, ora 19:00

AZ AJTO (USA)

de Szabo Magda

Teatrul Csokonai, Debretin, Ungaria

Joi, 16 noiembrie 2017 sala Mare, ora 19:00

PRINS ÎN PLASĂ 

de Ray Cooney

Teatrul „Sică Alexandrescu”, Brașov, Romania

Vineri, 17 noiembrie 2017 sala Mare, ora 19:00

TREI GENERATII 

de Lucia Demetrius

Teatrul „Odeon”, Bucuresti, Romania

Sâmbătă, 18 noiembrie 2017 sala Mare, ora 19:00

TABLEAU D’UNE EXECUTION 

( TABLOUL UNEI EXECUTII )

de Howard Barker

Celestine Theatre de Lyon, Franta

Duminică, 19 noiembrie 2017 sala Mare, ora 19:00

DOMNUL IBRAHIM SI FLORILE DIN CORAN 

de Eric Emmanul-Schmitt

Teatrul Metropolis Bucuresti, Romania

Ediţia a XXVII-a 3 – 10 decembrie 2016

3 decembrie / Sala Mare / ora 19
TEATRUL NATIONAL „Radu Stanca” SIBIU
“Orb de mina” de Csaba Székely
Regia: Bogdan Sărătean / Scenografia: Mihai Păcurar
Distribuție: Mihai Coman, Emöke Boldizsár/ Codruța Vasiu, Iulia Popa, Pali Vecsei, Cristian Stanca

4 decembrie / Sala Mare / ora 19
TEATRUL METROPOLIS BUCURESTI
“Domnul Ibrahim și florile din Coran” de Eric-Emmanuel Schmitt
Regie: Chris Simion / Scenografie: Maria Miu
Distribuție: Marian Râlea, Vlad Logigan, Claudiu Bleonţ, Lia Bugnar, Magda Catone, Amelia Ursu

5 decembrie/ Ora 16/ Sala Studio
spectacol în afara concursului
TEATRUL ”SICĂ ALEXANDRESCU” BRAȘOV
”Fluturii sunt liberi” de Leonard Gershe
Regia: Ion Mircioagă
Distribuția: Vlad Pavel, Simona Pop, Bianca Zurovski, Bogdan Nechifor

5 decembrie / Sala Mare / ora 19
TEATRUL NOTTARA BUCURESTI
“Trei nopți cu Madox”de Matei Vișniec
Regia: Mihai Lungeanu / Muzica: Pedro Negrescu / Scenografia: Luana Drăgoiescu / Asistenţa de scenografie: Gabriela Bădină
Distribuția: Alexandru Jitea, Ion Grosu, Paul Chiribuță, Victoria Cociaş, Ion Haiduc
Si studentii UNATC Iulian Burciu,Lucian Bârsan,Iulian Cuza,Veliko Velikov

6 decembrie / Sala Mare / ora 19
ARCUB BUCURESTI
“Barajul” de Conor McPherson, traducerea Andreea Vulpe
Regia: Andreea Vulpe /Scenografia: Daniel Titza
Distributia: Marian Râlea, Alexandru Voicu, Gabi Costin, Romeo Pop, Simona Pop

7 decembrie / Sala Mare / ora 19
TEATRU MIC BUCURESTI
“Vania și Sonia și Mașa și Spike”de Christopher Durang, traducerea Ionuţ Grama
Regia: Horia Suru / Scenografia: Maria Miu
Muzica originală: Marian Cîtu / Light design: Iulian Bălţătescu / Asistent scenografie: Diana Sav
Distribuția:Gheorghe Visu, Liliana Pană, Mihaela Rădescu, Ștefan Lupu, Ana Bianca Popescu, Andreea Grămoșteanu

8 decembrie / Sala Mare / ora 19
TEATRUL ANDREI MURESANU SFANTU GHEORGHE
“Trei rupturi” de Remi de Vos
Regia Radu Afrim / Muzica originala : Luiza Zan
Distributia: Claudia Ardelean, Alexandrina Ioana Costea, Sebastian Marina, Elena Popa, Bogdan Nechifor, Daniel Rizea, Matei Popa

9 decembrie / / Sala Mare / ora 19
TEATRUL EVREIESC DE STAT BUCURESTI
“Varșovia: Ghid Turistic” Autor: Hillel Mitelpunkt
Regia: Eugen Gyemant / Scenografia: Sabina Veșteman și Bianca Veșteman
Light Design: Alexandru Macrinici și Alexandru Mihăilă / Asistență regie: Alice Gyemant-Selin
Distributie: Maia Morgenstern, Claudiu Istodor, Natalie Ester, Rudi Rosenfeld,Viorica Bantaș

10 decembrie / Sala Mare / ora 19
TEATRUL NATIONAL “Mihai Eminescu” CHISINAU
“Casa De Pe Graniță”de Slawomir Mrozek
Regie şi adaptare – Agnieszka Korytkowska-Mazur
Selectie muzicală și mișcare scenică: Maciej Zakliczyński
Decor și lumini: Paweł Dobrzycki
Costume: Paweł Dobrzycki, Lucia Covali

PREMIILE FESTIVALULUI

Ediţia a XXVI-a 16 – 23 noiembrie 2015

Luni, 16 noiembrie
19.30 / Sala Mare
DESCHIDEREA FESTIVALULUI
La Pulce, după „Puricele în ureche” de Georges Feydeau, regia Horaţiu Mălăele
Teatrul de Comedie, Bucureşti

Marţi, 17 noiembrie
19.00 / foaier Sala Mare
Lansare de carte: „Dramaturgie contemporană italiană”
Editura Fundaţiei Culturale „Camil Petrescu”, Bucureşti, 2015
19.30 / Sala Mare
Family Affairsde Rosa Liksom, un spectacol de Radu Afrim
Teatrul Odeon, Bucureşti / spectacol nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Miercuri, 18 noiembrie
19.00 / foaier Sala Mare
Lansare de carte: „V.E. Mayerhold. Reconstrucţia teatrului” (volumul II )
Editura Fundaţiei Culturale „Camil Petrescu”, Bucureşti, 2015
19.30 / Sala Mare
Portugaliade Zoltán Egressy, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză
Teatrul „Nottara”, Bucureşti / spectacol nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Joi, 19 noiembrie
17.30 şi 19.30 / Sala Mare
Variaţiuni pe modelul lui Kraepelin de Davide Carnevali, regia Alexandru Dabija
Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Iaşi

Vineri, 20 noiembrie
18.00 / Sala Studio
Copilul problemăde George F. Walker, regia Adrian Iclenzan
Teatrul „Sică Alexandrescu”, Braşov
durata: 1h 30’ (fără pauză)
20.00 / Sala Mare
Central Park West de Woody Allen, regia Liviu Lucaci
Teatrul „Toma Caragiu”, Ploieşti

Sâmbătă, 21 noiembrie
19.00 / foaier Sala Mare
Lansare de carte: „Clipe de teatru” de Doina Papp
Editura Tracus Arte, Bucureşti, 2015
19.30 / Sala Mare
Dansând cu noaptea de Patrick Ellsworth, regia Vlad Massaci
Teatrul „Sică Alexandrescu”, Braşov

Duminică, 22 noiembrie
17.00 / Sala Studio
Priveşte înpoi cu mânie de John Osborne, regia Vladimir Anton
Teatrul „Sică Alexandrescu”, Braşov

19.30 / Sala Mare
Top Dogs de Urs Widmer, regia Theodor Cristian Popescu
Teatrul Mic, Bucureşti

Luni, 23 noiembrie
19.30 / Sala Mare
FESTIVITATEA DE PREMIERE
Apolodor după Gellu Naum, spectacol-concert de Ada Milea
Teatrul Naţional „Lucian Blaga”, Cluj-Napoca

PREMIILE FESTIVALULUI

Ediţia a XXV-a 24 – 30 noiembrie 2014

Luni, 24 noiembrie

ora 19.00 / Sala Mare / Deschiderea Festivalului
Acasă, în miezul verii de Tracy Letts, regia Claudiu Goga
(Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, Iaşi)

Marţi, 25 noiembrie

19.00/ Sala Mare / Un pic prea intim de Rajiv Joseph, regia Cristi Juncu*
(Teatrul „Nottara”, Bucureşti)

Miercuri, 26 noiembrie

ora 19.00 / Sala Mare / Bârfe, zvonuri şi minciuni de Neil Simon, regia Ion Caramitru
(Teatrul Naţional Bucureşti)

Joi, 27 noiembrie

17.00/ Sala Studio / American Buffalo de David Mamet, regia Vlad Massaci
(Teatrul „Sică Alexandrescu”, Braşov)

20.00/ Sala Mare / Păi… despre ce vorbim noi aici, domnule? de Cătălin Ştefănescu, adaptare după romanul Moromeţii de Marin Preda, regia Alexandru Dabija
(Teatrul ACT, Bucureşti)

Vineri, 28noiembrie

17.00/ Sala Studio / Olenka de Vasili Sigarev, regia Sânziana Stoican
(Teatrul „Sică Alexandrescu”, Braşov)

20.00/ Sala Mare / Acasă la tata de Mimi Brǎnescu, regia Vlad Massaci
(Teatrul de Comedie, Bucureşti)

Sâmbătă, 29noiembrie

17.00/ Sala Studio / Povestiri alese de Donald Margulies,
regia Vlad Zamfirescu
(Teatrul „Sică Alexandrescu”, Braşov)

20.00 / Sala Mare / Tom şi Jerry de Rick Cleveland, regia Florin Piersic jr.
(Teatrul Tineretului Metropolis)

Duminica, 30 noiembrie

19.00 / Sala Mare / Festivitatea de Premiere

Sânziana şi Pepelea de Vasile Alecsandri, regia Alexandru Dabija
(Teatrul Naţional Cluj-Napoca)
*Menţionăm că acest spectacol este nerecomandat copiilor sub 14 ani.

PREMIILE FESTIVALULUI

© Copyright - Teatrul Sică Alexandrescu